S5 Kaczkowo-Korzeńsko

W 2014 roku udało się zakończyć działania związane z budową S5 między Kaczkowem (województwo wielkopolskie, powiat leszczyński, gmina Rydzyna, powiat rawicki, gmina Bojanowo i Rawicz) a Korzeńskiem (województwo dolnośląskie, powiat trzebnicki, gmina Żmigród, powiat górowski, gmina Wąsocz). Bardzo ważnym elementem inwestycji jest obwodnica Rawicza na drodze krajowej nr 36 (Lublin-Rawicz-Krotoszyn-Ostrów Wielkopolski).

Inwestycję realizowano w latach 2009-2014. Nie obyło się niestety bez opóźnienia - pierwszy wykonawca ogłosił bankructwo. Prace przeciągnęły się więc o czas ogłoszenia kolejnego przetargu i wybrania nowego podwykonawcy.

Cały projekt kosztował ponad miliard złotych, skorzystano oczywiście z dofinansowania unijnego wynoszącego ponad 800 milionów złotych. Droga S5 Kaczkowo-Korzeńsko kosztowała w sumie 244.523.219,69 złotych. Pieczę nad projektem sprawowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (za ten konkretny odcinek odpowiedzialny był oddział w Poznaniu).


Cele budowy drogi S5 Kaczkowo-Korzeńsko

Oczywiście celem każdej budowy na drogach jest usprawnienie poruszania się na danym odcinku. Należy również dostosować trasę do obowiązujących przepisów, aby osiągnąć maksimum bezpieczeństwa. W tym celu przebudowano istniejące już drogi, zarówno publiczne jak i wewnętrzne. Odcinek drogi wynoszący ponad 29 kilometrów wyprowadził również z Bojanowa ruch tranzytowy.

Podczas budowy udało się wybudować obiekty usprawniające przejazd na wspomnianej trasie. Na drodze S-5 wybudowano łącznie 27 inżynierskich obiektów - na przykład tunele, wiadukty oraz most nad rzeką Masłówka.

Na drodze DK-36 (obwodnica Rawicza) postawiono trzy wiadukty, tunel oraz dwa mosty. W ciągu dróg dojazdowych pojawiły się dwa tunele, most i wiadukt.

Najważniejszym elementem są cztery węzły drogowe:
- Kaczkowo
- Bojanowo
- Rawicz
- Korzeńsko

Aby uprzyjemnić podróż i zapewnić komfort osobom korzystającym z ekspresówki, wybudowano cztery Miejsca Obsługi Podróżnych:

- MOP kategorii I - Trzebosz Zachodni, km 88+644
- MOP kategorii II - Golina Wielka, km 88+644
- MOP kategorii I - Dębno Polskie, km 103+450
- MOP kategorii III - Folwark, 103+450

Nie mogło zabraknąć urządzeń ochrony środowiska naturalnego - aktualnie jest to standard podczas budowy dróg ekspresowych. Tego typu rozwiązania chronią zarówno zwierzęta jak i uczestników ruchu drogowego przed niebezpiecznymi wypadkami. Najczęściej stosuje się tak zwane "zielone mosty", dzięki którym zwierzyna (mała jak i duża) może bezpiecznie przejść, nie wchodząc na ruchliwą drogę.

Opisywany odcinek jest elementem drogi ekspresowej S5 Poznań-Wrocław. Docelowo cała trasa ma usprawnić komunikację miedzy województwem wielkopolskim a dolnośląskim. Budowa S5 była elementem kampanii wyborczej wielkopolskich parlamentarzystów. Według obietnic droga ekspresowa S5 na trasie Gdańsk-Wrocław miała być gotowa przed mistrzostwami Euro 2012. Jak widać, nie udało się zrealizować celu, a budowa dobiegła do końca w roku 2015.


Przetarg i wykonawca

Tak jak zostało wspomniane we wstępie, prace nad drogą były wydłużone z powodu zmiany wykonawcy. Pierwszą firmą, która wygrała przetarg, był austriacki koncern Alpine-Bau. Dyrektor oddziału GDDKiA w Poznaniu wyjaśnił, że wykonawca nie dotrzymywał terminów. Po wstrzymaniu prac na drodze, zażądano wyjaśnień i powrotu na plac budowy. Firma ogłosiła jednak bankructwo, więc nie mogła podjąć się dalszych działań. GDDKiA odstąpiło od umowy - część środków pochodziła z dofinansowania od Unii Europejskiej, więc konieczne było jak najszybsze nawiązanie współpracy z nowym wykonawcą. Kiedy odstąpiono od umowy w połowie 3013 roku, przeprowadzono inwentaryzację placu budowy i oceniono stan realizacji na ponad 70%.

Kiedy ogłoszono kolejny przetarg, ofertę dokończenia budowy złożyły trzy firmy. Drugą firmą, która dokończyła prace, był Budimex. Jako że 70% budowy było skończone, drugiemu wykonawcy pozostały takie działania jak ułożenie warstw nawierzchni, dokończenie mostów oraz przepustów czy postawienie elementów ochronnych (oznakowanie, bariery ochronne). Budimex podjął się także prac wykończeniowych, czyli posadzenia drzew i krzewów.

klusek - stomatologia będzin szkoła nauki jazdy zabrze expert